Sprievodca vysokoškolským svetom: Kľúčové pojmy, ktoré musíš poznať

Vitaj vo svete vysokoškolského vzdelávania, stredoškolák! 🎓

Ak zvažuješ veľké dobrodružstvo, ktoré sa volá vysoká škola, asi máš plnú hlavu otázok a pojmov, ktoré ti zatiaľ veľa nehovoria. Neboj sa, nie si v tom sám! Aj ja som kedysi stál presne tam, kde teraz stojíš ty. A práve preto som sa rozhodol napísať tento článok – aby som ti pomohol zorientovať sa v rôznych vysokoškolských termínoch a uľahčil ti tak tvoje prvé kroky na akademickej pôde.

Tak poď, dáme sa do toho spoločne! 💪

Študijný odbor vs. Študijný program

Pojem, ktorý ťa bude sprevádzať od samého začiatku, je určite študijný odbor. Možno si hovoríš – veď to je jasné, to je predsa to, čo idem študovať! Áno aj nie. Študijný odbor je totiž širší pojem, ktorý zastrešuje viacero príbuzných študijných programov.

Predstav si to ako strom:

  • Študijný odbor je kmeň stromu
  • Študijné programy sú jednotlivé vetvy

Napríklad, ak ťa baví ekonómia, tvoj študijný odbor bude pravdepodobne Ekonómia a manažment. Ale pod tento odbor spadajú rôzne študijné programy ako Financie, bankovníctvo a investovanie, Účtovníctvo a Podnikový manažment. Chápeš? 😉

Takže keď si budeš vyberať školu, dobre si premysli nielen odbor, ale aj konkrétny program. Ten ti totiž určí, akým smerom sa bude tvoje štúdium uberať.

Semester: Rytmus vysokoškolského života

Ďalším pojmom, s ktorým sa určite stretneš, je semester. Ak si myslíš, že vysoká škola funguje rovnako ako stredná, teda od septembra do júna, si na omyle!

Vysokoškolský rok je rozdelený na dva semestre:

  • Zimný semester (väčšinou od septembra do decembra)
  • Letný semester (väčšinou od februára do mája)

Semestre sú oddelené skúškovým obdobím, kedy študenti dokazujú, čo sa počas semestra naučili. Takže žiadne dva mesiace letných prázdnin ako na strednej! Ale neboj, aj tak si oddýchneš. 😄

Semester by som prirovnal k športovej sezóne:

  1. Najskôr trénuješ a naberáš kondíciu (chodíš na prednášky a semináre)
  2. Potom podávaš vrcholové výkony na zápasoch (čiže skúškach)
  3. Nakoniec si dopraješ zaslúžený oddych (prázdniny – hurá)

Zápočet: Tvoja vstupenka k skúške

“A kedy budeme písať písomky?” Táto otázka na vysokej škole nepadne. Namiesto písomiek tu máme niečo, čo sa volá zápočet. Zápočet je vlastne také hodnotenie tvojej práce počas semestra. Ak ho získaš, môžeš ísť na skúšku. Ak nie, na skúšku ťa nepustia.

Zápočet môžeme prirovnať k vstupenke na koncert:

  • Bez vstupenky (zápočtu) ťa na koncert (skúšku) jednoducho nepustia
  • Vstupenku získaš tak, že splníš určité požiadavky (dochádzka, seminárky, testy)
  • Niekedy stačí len vstupenka (zápočet), inokedy je po koncerte (skúške) ešte aj afterpárty (ústna časť skúšky) 😅

Takže ak chceš úspešne zmaturovať (teda dostať sa k skúške), bez zápočtov to nepôjde!

Katedra: Tvoj druhý domov

Keď začneš študovať, často budeš počuť slovo katedra. Nie, nejde o ten kus nábytku, za ktorým sedí učiteľ! 😁 Katedra je základná organizačná jednotka fakulty. Združuje učiteľov jedného alebo viacerých príbuzných predmetov. Na čele katedry stojí vedúci – ako tréner športového tímu.

Katedra je pre študenta ako druhý domov:

  • Tráviš tu veľa času na prednáškach a seminároch
  • Spoznávaš tu nových ľudí a nadväzuješ priateľstvá
  • Keď potrebuješ pomoc alebo radu, vždy sa môžeš obrátiť na niekoho z “rodiny” (učiteľov alebo spolužiakov)

Takže až budeš najbližšie prechádzať okolo “tvojej” katedry, môžeš tam nakuknúť a pridať sa k ostatným.

Od prváka po doktoranda: 3 stupne vysokoškolského vzdelania

No a teraz sa poďme pozrieť na to, aké možnosti vysokoškolského štúdia vlastne máš. Vo všeobecnosti sa dajú rozdeliť do troch stupňov – ako výstup na horu s tromi vrcholmi.

1. stupeň: Bakalárske štúdium

Bakalárske štúdium je základný, povedzme “nástupný” stupeň. Trvá zvyčajne 3-4 roky a jeho cieľom je položiť ti pevné základy vo zvolenom odbore. Po jeho absolvovaní získaš titul bakalár (Bc.).

Prirovnal by som ho k výstupu na prvý vrchol tvojej hory – dostaneš sa pomerne vysoko a budeš mať skvelý výhľad, ale ešte to nie je úplný top. Ideálne, ak chceš rýchlo nastúpiť do praxe alebo si ešte nie si istý, či chceš pokračovať ďalej.

2. stupeň: Magisterské/inžinierske štúdium

Ak sa rozhodneš pokračovať po bakalárovi ďalej, čaká ťa magisterské alebo inžinierske štúdium. Trvá 1-3 roky a jeho cieľom je prehĺbiť a rozšíriť tvoje znalosti v odbore. Po jeho absolvovaní získaš titul magister (Mgr.) alebo inžinier (Ing.).

Druhý stupeň by som prirovnal k výstupu na druhý vrchol – už si vysoko, máš skvelý rozhľad a špecializované znalosti. Ideálne, ak sa chceš naplno venovať svojmu odboru a nastúpiť na odbornú alebo riadiacu pozíciu.

3. stupeň: Doktorandské štúdium

No a pre tých najodvážnejších tu máme ešte doktorandské štúdium. Trvá zvyčajne 3-4 roky a jeho cieľom je vychovať z teba samostatného vedeckého pracovníka. Po jeho absolvovaní získaš titul doktor (PhD.).

Doktorandské štúdium je ako výstup na najvyšší, tretí vrchol – si na absolútnom vrchole, máš dokonalý prehľad o svojom odbore a tvoríš nové vedecké poznanie. Ak sa chceš naplno venovať vede a výskumu alebo učiť na vysokej škole, toto je pre teba to správne miesto.

Fakulta a jej vedenie: Dekan

Posledný pojem, ktorý by si mal poznať, je dekan. Nie, nejde o toho pána v kostole, ktorý káže! 😅 Dekan je predstaviteľ fakulty, niečo ako jej riaditeľ. Riadi fakultu po pedagogickej, vedeckej aj administratívnej stránke.

Takže ak sa niekedy dostaneš do “prúseru” a budeš sa musieť ísť ospravedlniť na dekanát, už budeš vedieť, za kým ideš! Ale radšej to nerob, dekani takéto veci nemajú radi. 😉

Záver: Tvoja cesta k vysokoškolskému vzdelaniu

Tak a sme na konci nášho vysokoškolského slovníka! Dúfam, že ti tieto informácie pomohli lepšie sa zorientovať v spleti vysokoškolských pojmov a že sa teraz na svoju novú životnú etapu pozeráš s väčšou istotou a menšími obavami.

Ešte raz si to zhrňme:

  • Vyber si správny študijný odbor a program
  • Nastav sa na rytmus semestrov
  • Zbieraj zápočty ako vstupenky na skúšky
  • Nájdi si svoj druhý domov na katedre
  • Rozhodni sa, či ti stačí bakalár, alebo chceš byť magistrom či dokonca doktorom
  • A snaž sa neskončiť u dekana 😄

Teraz je rad na tebe – vyraz na cestu za vysokoškolským vzdelaním s odvahou a elánom! Ver mi, bude to stáť za to. Ak si aj po prečítaní tohto článku ešte nie si istý, nevadí. Sprav si svoj malý, úvodný prieskum:

  1. Vyber si 3 vysoké školy, ktoré ťa zaujali
  2. Preskúmaj ich webové stránky a zisti čo najviac o odboroch, programoch, katedrách a stupňoch štúdia
  3. Spíš si to prehľadne do tabuľky
  4. Skús kontaktovať študijné oddelenie a opýtať sa na všetko, čo ti nie je jasné

A potom hurá na Deň otvorených dverí! Len tak naozaj spoznáš, čo ťa na vysokej škole čaká a či si vyberieš správne.

Tak čo, ideš do toho? Budem ti držať palce! 👍 A ak by si mal ešte nejaké otázky, kľudne mi napíš. Rád ti poradím, predsa len – aj ja som bol kedysi zmätený stredoškolák. 😉

Prajem ti veľa šťastia na tvojej ceste za vysokoškolským vzdelaním! Uvidíš, bude to skvelé dobrodružstvo. Tak si ho uži a nezabudni – škola je dôležitá, ale nesmieš zabúdať ani na zábavu! 😄

Tvoj vysokoškolský sprievodca,
Igor

PS: Vedel si, že na Slovensku máme viac ako 35 vysokých škôl? To je viac ako 130 fakúlt! A stovky na celom svete. Dosť na to, aby si si niečo vybral, čo povieš?